24.10.2007 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyřizování ochranných známek původu má být jednodušší

Novela upravuje postup žadatelů o získání ochrany původu a zeměpisného označení.

Vyřizování evropské ochrany označení původu nebo zeměpisného označení výrobků či potravin má být jednodušší a rychlejší. Změnu pravidel přináší vládní novela, kterou dnes schválila sněmovna. Normu, která má nabýt účinnosti dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů, nyní dostane k posouzení Senát a prezident.
Novela upravuje postup žadatelů o získání ochrany původu a zeměpisného označení. Těžiště řízení o zápis do příslušného rejstříku přesouvá na členské státy EU. Žadatelé se v souladu s evropským právem mají obrátit na Úřad průmyslového vlastnictví, který bude žádosti projednávat na národní úrovni předtím, než je postoupí orgánům EU.
Norma upravuje také postup při podávání námitek českých občanů nebo firem proti zápisu označení u zemědělských výrobků a potravin, které nemají svůj původ na území ČR. Za ČR bude v takových případech jednat Úřad průmyslového vlastnictví společně s ministerstvem zemědělství.
Systém označování výrobků z určitých zeměpisných oblastí, které se nesmějí vyrábět nikde jinde, vznikl v roce 1992. První tři registrace ČR získala při vstupu do unie. ČR má zatím nejvíc ochranných známek z nových států přijatých do EU.
Nejvíc ochranných známek mají středomořské země - Itálie, Francie, Španělsko a Portugalsko.
Chráněné zeměpisné označení spolu s další známkou - tradiční zaručenou specialitou - zajišťuje, že se výrobek částečně nebo zcela vyrábí v určité zeměpisné oblasti. Chráněné označení původu se týká potravin vyráběných v určité geografické oblasti za využití uznaného know-how. Tuto známku získal například pohořelický kapr či žatecký chmel.
Sněmovna dnes také přijala vládní novelu obchodního zákoníku, která zavádí některá ustanovení práva EU. Umožňuje například, aby bylo možné do obchodního rejstříku zapisovat i v cizích jazycích. Podle ministra také posiluje informovanost spotřebitelů a obchodních partnerů. Lepší informovanost má zajistit rozšíření povinných náležitostí, které mají obsahovat webové stránky podnikatelů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down