Výroba masa u nás loni klesla

Nejvíc masa vyrobili farmáři na Vysočině

Na farmách v kraji Vysočina vyrobili zemědělci za minulý rok celkem 51.600 tun hovězího a vepřového masa, což bylo největší množství mezi kraji v Česku. V meziročním porovnání se sice objem snížil asi o procento, republiková produkce těchto druhů masa ale podle Českého statistického úřadu klesla o devět procent. Za rok 2008 patřila Vysočině v dodávkách hovězího a vepřového mezi kraji až třetí příčka.
Výroba hovězího masa se na Vysočině v minulém roce zvýšila o 4,3 procenta na 11.037 tun. Více dodali jen chovatelé z Pardubického kraje. V celé zemi klesla produkce hovězího skoro o čtyři procenta.
Na Vysočině bylo loni poraženo přes 39.000 dobytčat. V meziročním srovnání bylo dodáno méně býků. Na jatkách však skončil větší počet jalovic a krav, k čemuž mohly přispět i nízké výkupní ceny mléka. Krav bylo na Vysočině loni poraženo 20.500, což je téměř o devět procent víc než o rok dříve. Porážky jalovic meziročně vzrostly o 15 procent na loňských 3800 kusů.
Průměrné výkupní ceny jatečného skotu se loni v Česku zvýšily u býků o 2,1 procenta, avšak až o 2,3 procenta méně se platilo za jalovice a krávy. U býků v nejlepší kvalitě dostávali chovatelé v průměru 39,95 Kč za kilogram živé hmotnosti.
Dodávky vepřového masa z Vysočiny za minulý rok klesly o 2,4 procenta na 40.589 tun. Přesto měl o něco vyšší produkci pouze Středočeský kraj. Celková výroba vepřového masa v Česku se snížila o desetinu. Na Vysočině bylo na jatka dovezeno přes 422.700 prasat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *