18.10.2011 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výrobcům vajec hrozí znevýhodnění

Česká republika bude s několika dalšími státy požadovat, aby Brusel zakázal vyvážet do jiných zemí EU vejce z farem, které nesplňují normy týkající se velikosti a kvality klecí. Producentům vajec z ČR kvůli těmto pravidlům hrozí, že by mohli být znevýhodněni vůči konkurenci z některých jiných států Evropské unie.
Vše souvisí s normou zabývající se zlepšením životních podmínek nosnic v klecích. Na ní se EU dohodla již v roce 1999. Na jejím základě mají farmáři do konce letošního roku zavést klece, které nosnicím zajistí lepší podmínky k životu (širší podestýlka, lepší přístup k vodě aj.).
Zástupci Evropské komise letos zjistili, že čtvrtina producentů k těmto nákladným opatřením nepřistoupila a do konce roku to ani nestihne. Chtějí po komisi, aby jim udělila výjimku.
Na náš trh mohou být importována levnější vejce díky tomu, že producenti či chovatelé, kteří lepší klece ještě nezavedli, mají menší náklady na výrobu vajec. Mezi státy, kde mnoho farmářů podmínky zatím nesplnilo, je sousední Polsko.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down