14.08.2008 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výroční zpráva EFSA

Výsledky vědeckých prací vzrostly o 63 %

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) zveřejnil svou výroční zprávu za rok 2007. Uvádí výsledky vědecké práce, které vzrostly o 63 %. Pozitivně hodnotí spolupráci s národními orgány členských zemí při hodnocení rizik v potravinovém řetězci. Za dobu působení úřadu došlo k výraznému zlepšení zájmu vědců a spotřebitelů při hodnocení rizik a vybudování důvěry veřejnosti k výsledkům práce úřadu, která je založena na vědeckosti, nezávislosti a transparentnosti. Úřad vydal více než 200 vědeckých stanovisek a 1000 hodnocení nových složek potravin při jejich autorizování. Od roku 2002 úřad vydal 680 vědeckých stanovisek.
Výkonná ředitelka EFSA Catherine Geslain-Lanéelle konstatovala, že práce úřadu nikdy nekončí a úřad se bude kromě hodnocením rizik zabývat naléhavými otázkami z vědeckých oblastí, jako jsou biotechnologie, klonování zvířat a nanotechnologie.
Vědecká doporučení úřadu slouží Evropské komisi a Evropskému parlamentu a členským zemí EU při jejich rozhodování. Mezi veterinární problematiku řešenou úřadem lze zmínit např. porovnávací studii o výskytu salmonel v chovech slepic, hodnocení maximálních limitů pesticidů, stanovisko ke katarální horečce ovcí (bluetongue), ptačí chřipce a také welfare v chovech prasat. V otázce bezpečnosti potravin pak hodnocení aditiv v uzenářských výrobcích, anebo hodnocení GMO (geneticky modifikovaných organismů). Úřad svou aktivitou tak přispívá k významnému pokroku a odpovědnosti v běžné praxi a ke zvýšení mediálních aktivit. Bylo uveřejněno více než 7000 článků a audiovizuálních záznamů.
Na podporu komunikace vědecké práce EFSA a výměny informací byly spuštěny nové webové stránky, které výrazným způsobem pomohly zlepšit přístup k informacím a zabezpečily vyšší transparentnost v komunikačním procesu.

Výroční zpráva je k dispozici na stránkách EFSA: http://www.efsa.europa.eu/EFSA/1178699792610/efsa_locale-1178620753812_AnnualReports.htm. Objednávky zprávy v tiskové podobě lze zasílat na adresu: info@efsa.europa.eu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down