13.06.2007 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyšetření na chronické chřadnutí jelenů je v Evropě negativní

Rozhodnutí Komise č. 2007/182/ES stanoví všem členským státům povinnost vyšetřit jeleny na CWD do konce r. 2007.

I když bylo chronické chřadnutí jelenovitých (CWD – chronic wasting disease), které patří mezi transmisivní spongiformní encefalopatie (TSE), dosud zjištěno pouze poprvé v sedmdesátých letech u jelena wapiti a u volně žijících jelenů v USA a Kanadě, naposledy pak v roce 2006 (ve dvou provinciích v Kanadě a 13 státech USA), nechce ponechat EU nic náhodě. Proto Rozhodnutí Komise č. 2007/182/ES z 19. 3. 2007 stanoví všem členským státům povinnost provést do konce lovné sezóny 2007 monitoring, a stanoví všem počty volně žijících a farmově chovaných jelenovitých, kteří musejí být vyšetřeni.
Státní veterinární správa ČR je již nyní připravena zmíněné rozhodnutí naplnit a informuje o této povinnosti prostřednictvím krajských veterinárních správ i myslivce. V našich podmínkách jsou pro monitoring určeni jelen evropský a jelenec viržínský. Všechny kusy musejí být starší než 18 měsíců, přičemž věk se odhaduje podle obroušení zubů, zjevných znaků dospělosti aj. Vzorky se budou odebírat od volně žijících (ulovených a uhynulých) a od farmově chovaných (poražených, utracených a uhynulých). K vyšetření lze využít schválené testovací metody stejné, jaké se používají u skotu. Celkem bude do konce roku 2007 vyšetřeno zhruba 1 300 vzorků.
Někomu se může zdát, že jde o kroky poněkud zbytečné. Je však třeba si uvědomit, že o chronickém chřadnutí jelenovitých není mnoho známo, snad jen tolik, že mohou onemocnět zvířata již kolem jednoho roku, ale i starší než 13 let, přičemž nejčastěji mezi 3 až 4 roky. Navíc v Evropě toto onemocnění dosud nebylo zjištěno. Právě, aby se potvrdilo, zda jde či nejde o problém pouze Severní Ameriky, rozhodla se Komise provést v EU zmíněný monitoring. Jde přece i o zdraví lidí.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down