15.03.2007 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyšetření na trichinely

Veškerá na trichinelózu vnímavá zvěř, která je určená k lidské spotřebě, musí být vyšetřena na přítomnost trichinel (svalovce) podle veterinárního zákona (podle § 21 odst. 6).

V důsledku této povinnosti je nutné zabezpečit vyšetření rovněž u ulovené zvěře určené k vlastní spotřebě účastníkem lovu, anebo k dodání v malém množství účastníkem lovu přímo konečnému spotřebiteli nebo do místní maloobchodní prodejny, jež zásobuje přímo konečného spotřebitele. Lovec má povinnost zabezpečit odběr vzorků a jejich odeslání na vyšetření. Odebrané vzorky musejí být doprovázeny dokladem, ve kterém je uvedeno jméno účastníka lovu, popřípadě lovce a číslem plomby uloveného kusu. Správně označený vzorek je třeba dodat do sběrného místa vzorků nebo přímo do laboratoře, které bylo vydáno patřičné osvědčení k provádění těchto činností. Aktuální seznam těchto laboratoří je k dispozici na www.svscr.cz. Zde je také zveřejněn seznam sběrných míst vzorků.

K vyšetření lze využít dvou metod, a to metody trávicí nebo metody kompresní.
Trávicí metoda -Vzorky o váze nejméně 10 g se odebírají z přední končetiny, jazyka nebo z bránice. Sval musí být očištěn od tuku a spojovací tkáně. Zvláštní pozornost je třeba věnovat odběru vzorků svaloviny z jazyka, aby se předešlo kontaminaci povrchovou vrstvou jazyka, která je nenatravitelná a mohla by následně bránit správné interpretaci vyšetření.
Kompresní metoda - Odebírají se vzorky masa velikosti lískového ořechu z obou bráničních pilířů u přechodu do šlachovité části a kromě toho z čelisti, svalů dolní kýty, mezižeberní svaloviny a ze svalů jazyka, tedy celkem 6 vzorků z každého zvířete. Pokud nejsou k odběru určité svaly k dispozici, odeberou se celkem 4 vzorky ze svalů, které jsou k dispozici.
Maso zvěře, u které je stanovena povinnost vyšetření na přítomnost svalovce, nesmí být použito k výživě lidí, dokud není k dispozici negativní výsledek tohoto vyšetření.
Kompresní metodu lze použít do 31. 9. 2009. Je třeba upozornit, že maso z takto vyšetřených zvířat nesmí být veterinárně označeno oválným označením zdravotní nezávadnosti a lze je použít pouze pro osobní spotřebu anebo k přímému prodeji. Maso nesmí být použito k výrobě produktů, ve kterých výrobní postup neusmrcuje trichinely.
U nás nebyla více než padesát let u lidí zjištěna, to však neznamená, že pozornost není na místě. Poslední výskyt u lidí byl zaznamenán v Čechách roku 1954 ve Smrdově u Pacova, kdy onemocnělo 11 lidí, z nichž dokonce tři zemřeli. U volně žijící zvěře byl výskyt trichinel potvrzen naposledy v září loňského roku u divočáka uloveného ve Východočeském kraji.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down