21.07.2023 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyšetření prokázalo zakázanou leukomalachitovou zeleň u sumečka afrického z Vietnamu

Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje, že se na českém trhu objevily mražené filety sumečka afrického původem z Vietnamu, u nichž vyšetření prokázalo zakázanou látku – leukomalachitovou zeleň. Celkové množství ryb dodaných do České republiky činí přes 10 tun. Platný limit na přítomnost leukomalachitové zeleně byl v tomto případě překročen více než dvojnásobně.  O případu byla ČR informována prostřednictvím systému rychlého varování (RASFF) z Německa.

Do České republiky bylo dovezeno 10 125 kg mražených filet sumečka afrického, avšak zásahem inspektorů SVS se podařilo pozastavit ve skladech 8940 kg. Ke konečným odběratelům se tak dostalo 1185 kg výrobku. Odběrateli jsou zejména stravovací zařízení a byli o případu informováni. V současné době probíhá stahování výrobku.

Identifikace výrobku:

Název: Mražené filety ze sumečka afrického

Šarže: B23-01904

Výrobce: Nguyen Thai Binh

Příjemce zásilky: Bidfood Czech Republic s. r. o.

Datum výroby: 02/12/2022

Datum minimální spotřeby (DMT): 01/12/2024

Malachitová zeleň a její metabolizovaná forma – leukomalachitová zeleň jsou látky zakázané pro použití u ryb určených k potravinovým účelům. Malachitová zeleň je léčivo používané proti ektoparazitům a plísňovým onemocněním ryb, je však autorizováno pouze pro akvarijní rybičky. Používání malachitové zeleně není povoleno nejen v Evropě (od roku 2000), ale ani např. v Kanadě a Spojených státech. Použití malachitové zeleně s sebou přináší řadu bezpečnostních rizik. U savců včetně člověka může mít konzumace ryb s touto látkou potenciálně karcinogenní účinky (muselo by se však jednat o velké množství) a způsobit i jiná závažná onemocnění.*

Petr Vorlíček

tiskový mluvčí SVS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down