30.09.2002 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyšetřování na BSE má smysl

Naši spotřebitelé si mohou být jisti, že vyšetřování veškerého skotu na BSE, který je normálně poražen ve stáří nad 30 měsíců má své opodstatnění. Po zkušenosti s třetí šílenou krávou poraženou 25. září lze říci, že pokud se v populaci skotu nemocné zvíře vyskytne, jsme schopni je najít.

Takže situace je taková, že četnost výskytů BSE v ČR odpovídá statutu země s nízkým výskytem. Je nutné ale říci, že zjištění rychlotestem musí být ještě potvrzeno konfirmační metodou, jejíž výsledek bude k dispozici v úterý 1. října.
Pro přesnost informace uvádím, že šlo o krávu z družstva Deblín na okrese Brno venkov, narozenou 26. 4. 1997, poraženou 25. 9. 2002 a následně vyšetřenou ve Státním veterinárním ústavu Jihlava. Z jejích čtyř potomků žijí ještě dva. Dva již byli poraženi dříve a vzhledem k tomu, že to bylo ve stáří více než 30 měsíců, byli také vyšetřeni, a to s negativním výsledkem. To i dokazuje, že opět nebyla prokázán přenos z matky na potomstvo.
Dva živí potomci budou na základě mimořádného opatření poraženi a vyšetřeni, stejně tak jako vrstevníci o půl roku starší a o půl roku mladší, tzv. kohorta. Těch připadá v úvahu 11, ale zatím není jisté, zda bude nutné porazit všechny. Pochopitelně všechna tato zvířata budou na BSE okamžitě vyšetřena.
Inu, je zřejmé, že v pozornosti při vyšetřování BSE státní veterinární dozor nepolevuje, a že toto vyšetřování opravdu smysl má. A nás spotřebitel si tak může být jistý, že to, co je na krámě je opravdu zdravotně nezávadné.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down