04.11.2003 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyšetřování na BSE pokračuje

Jistota zákazníků, že maso na pultech řeznictví je zdravotně nezávadné, je drahá. Od počátku roku 2001, kdy se u nás testuje na BSE, bylo vyšetřeno celkem 470 228 kusů skotu ku 7 pozitivním případům. Je to hodně nebo málo?

Pozitivních případů je v porovnání s našimi západními sousedy sice málo, ale samotný výskyt BSE u nás je argumentem pro to, že je třeba vyšetřovat, chceme-li mít jistotu zdravotně nezávadného masa „na krámě“ a také, chceme-li obchodovat s ostatními zeměmi. Pro představu ve Velké Británii bylo dosud diagnostikováno přes 200 000 nemocných krav, v ostatní Evropě namátkou ve Francii přes 600 kusů, v Německu téměř 300, podobně ve Španělsku, v Portugalsku přes 700, v Holandsku a Belgii k 60, v ostatních zemích se pohybují pozitivní kusy v počtu několika kusů, jako u nás.
Při pohledu na svět, kde se BSE vyskytla v Kanadě, Japonsku či Izraeli je vidět, že jde především o evropský problém, protože Evropa nejvíce chrání své spotřebitele. A nám nezbývá, než proti BSE postupovat takovým způsobem, který na základě současných vědeckých poznatků přijaly za svůj všechny členské země EU, jejichž veterinární legislativu jsme jako budoucí členská země též přijali.
To znamená vyšetřovat všechny porážené kusy starší než 30 měsíců, dále všechny nutně poražené a všechny uhynulé kusy starší 24 měsíců. V případě zjištění BSE u některého zvířete pak všechny utracené dohledané vrstevnice, přesně, tak jak stanoví zákon. Bohužel se takovémuto postupu, přes všechny vznášené výhrady vůči němu nemůžeme nijak zpronevěřit.
Cílem je zjistit, zda se v této skupině vrstevnic, tzv. kohortě, nenachází další pozitivní případ, aby bylo možné se pokusit dohledat zdroj nakažení. Pakliže se další případ nevyskytne, jsme tam, kde jsme byli dosud, u úvah o náhodném nakažení neznámo jak kontaminovaným krmením, či dokonce o případném spontánním propuknutí nemoci.
O nemoci BSE je však vzhledem k její dlouhé inkubační době stále málo známo na to, aby si někdo vzal na svědomí umožnit to, aby bylo uvolněno ke konzumaci maso ze zvířat podezřelých, že mohla pozřít něco tajuplně závadného, jako kus nemocný bovinní spongiformní encefalopatií – BSE.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down