03.02.2004 | 05:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyšetřování na BSE pokračuje

Vyšetřování skotu na BSE pokračuje v souladu se zákonem. Za leden bylo u nás vyšetřeno celkem 18 521 vzorků s tím, že byl dne 17. 1. zjištěn letošní první případ. Toto číslo zahrnuje i 3 257 uhynulých kusů starších než 24 měsíce a 3 259 kusů nutně poražených (též starších než 24 měsíců).

Celkové množství od počátku vyšetřování od počátku roku 2001 činí dodnes 518 558 kusů. Sedm nemocných krav bylo starších než pět let, pouze dvě byly mladší – téměř čtyři roky.
Aby bylo možné uvažovat o skončení vyšetřování, zřejmě EU přistoupila k totálnímu zákazu používání masokostních mouček ke krmení. A my jsme se k tomuto zákazu připojili od listopadu loňského roku. Nebylo to rozhodně proto, že by se někdo obával, že by se drůbež nebo prasata mohla nakazit, ale proto, aby se zabránilo jakékoliv možnosti zkřížené kontaminace.
Až budeme u nás aplikovat několik roků celkový zákaz zkrmování masokostních mouček, předpokládáme, stejně jako naši kolegové z členských států Evropské unie, že dojde k vymizení BSE. Potom bychom se mohli dočkat toho, že tak po šesti sedmi letech nebudeme mít žádný případ BSE, v to věří i členské státy Evropské unie. Až poté je možné uvažovat o ukončení testování.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down