15.01.2002 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyšetřování skotu na BSE pokračuje

Přestože od ledna náklady na vyšetřování skotu poráženého ve stáří nad 30 měsíců nesou zpracovatelé, ještě hodně toho i nadále zůstává na státní pokladně. Prostřednictvím Státní veterinární správy ČR tak jsou hrazena vyšetřování skotu uhynulého a zvířat utracených. Pro představu lze říci, že na základě loňských počtů se toto množství bude i letos pohybovat kolem 3 000.

K tomu nyní v souvislosti s výskytem klusavky u nás přistupuje ještě nutnost vyšetřovat na základě mimořádného veterinárního opatření ovce. Podle tohoto opatření ze 7. ledna se musejí vyšetřit utracené a uhynulé ovce starší než 12 měsíců a poražené kusy starší než 18 měsíců, a to i pokud jde o domácí porážku. Předpoklad je, že takovýchto kusů bude mezi jedním až dvěma tisíci.
Transmisivní spongiformní encefalopatie zvířat, mezi které patří jak BSE, tak klusavka ovcí, nelze brát na lehkou váhu. Nemoc skotu BSE je spojována s novou variantou Creutzfeldt Jakobovy nemoci u člověka, klusavka ovcí však člověka neohrožuje. Nic na našich veterinárních opatřeních nemění, že u nás dosud byly zjištěny pouze dva pozitivní kusy skotu na více než 100 000 vyšetření a dvě pozitivní ovce z jednoho chovu (obě jsou potomky kusů z dovozu, z Holandska a Francie).
Josef Holejšovský, ústřední ředitel Státní veterinární správy, řekl: „Zdraví zvířat a zdravotní nezávadnost potravin živočišného původu, to jsou dvě hlavní priority v činnosti státního veterinárního dozoru, za který zodpovídá Státní veterinární správa ČR. Proto souhlasíme s vyšetřováním skotu i ovcí a koz, protože jedině tímto způsobem, praktikovaným rovněž v zemích EU, lze získat a udržet důvěru spotřebitelů ve zdravotní nezávadnost potravin živočišného původu.“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down