09.11.2012 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyšetřování vodních parazitů na rybách

Myxozoa jsou jednoduché tenké mořské organismy –paraziti – zodpovědné za choroby komerčně významných ryb. Vznikají ze spor bez oplodňování a zahrnují širokou škálu druhů napadajících ryby.

Odborníci z institutu Cavanilless Institute of Biodiversity and Evolutionary Biology University Valencia (Španělsko) v rámci doktorandských prací v Parazitologickém institutu akademie věd ČR využili ke sledování jejich anatomie a reprodukční biologie mj. konfokální laserový mikroskop (CLSM). Pro zkoumání morfologie, struktury a složení byl použit druh Ceratomyxa puntazzi nalezený ve žluči cejna Diplodus puntazzo, který je druhem významným z hlediska biodiversity ryb lovených ve Středomoří.
Na výzkumu podporovaném Research Information Centre se zúčastnili výzkumníci z ČR, Španělska a Velké Británie, kteří úspěšně identifikovali buněčné složky a mechanismy, které hrají roli při průniku myxozoí . Výsledky studie, které byly publikovány a časopisu PLoS ONE, objasňují spontánní pohyblivost pronikajících stádií myxozoí a jejich reprodukční proces.
Research EU – Result Magazine, 2012;14:6.
Zdroj: www.agronavigator.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down