04.01.2011 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výskyt dioxinu v německých drůbežích chovech

Koncentrace dioxinu překračuje povolenou hranici čtyřikrát

V Německu bylo preventivně uzavřeno více než tisíc zemědělských podniků a utraceno několik tisíc slepic kvůli výskytu dioxinu ve vejcích.
Krmivo pro slepice obsahovalo příměs určenou výhradně pro technické účely.
Tento problém se týká zejména spolkových zemí Dolní Sasko a Severní Porýní-Vestfálsko, kde muselo až do odvolání přerušit prodej vajec a masa více než 1000 drůbežích a prasečích farem používajících závadné krmivo. Na příkaz veterinárních lékařů bylo zlikvidováno zhruba 8000 slepic, které pocházely z chovné stanice v Soestu a v jejich vejcích byla naměřena koncentrace dioxinu čtyřikrát překračující povolenou hranici. Do prodeje se dostalo asi 120.000 vajec.
Při výrobě došlo k záměně příměsi mastných kyselin určené k výkrmu hospodářských zvířat za kyseliny pro technické účely. Firma vyprodukovala 527 tun nevhodného krmiva, které se vedle obou spolkových zemí na západě Německa dostalo také do chovů v Durynsku, Braniborsku, Sasku-Anhaltsku nebo Sasku, tedy i do spolkové země sousedící z ČR. Úřady se nyní snaží zajistit závadné krmivo a potenciálně kontaminované produkty. Není vyloučeno, že budou muset být uzavřeny i další farmy. Následné škody mohou dosáhnout až několik milionů eur.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down