30.03.2007 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výskyt salmonel je v ČR pod celoevropským průměrem

SVS ČR realizuje již od 1. 1. 2007 programy pro tlumení salmonel v chovech drůbeže, v chovech nosnic pro produkci konzumních vajec a v reprodukčních hejnech.

Dalším krokem, který bude následovat je tlumení salmonel v chovech brojlerů. Abychom se dozvěděli, jaká je situace v našich chovech a v chovech ostatních členských států, proběhla na celém území EU od 1. 10. 2005 až 30. 9. 2006 základní studie s cílem zjistit nakolik se v těchto chovech salmonely vyskytují. Na základě výsledků této studie bude evropskou Komisí stanoveno, o kolik se má tento výskyt snížit v určitém časovém období. Podle toho pak všechny členské státy zpracují program tlumení salmonel v chovech brojlerů, který musí odeslat Komisi ke schválení do konce tohoto roku a jeho uplatňování bude závazné od 1. ledna 2009. Stejné závazky má i Česká republika a v praxi to znamená, že od roku 2009 budeme mít v platnosti již tři programy na tlumení salmonel v chovech drůbeže.
Výsledky, které byly dosaženy v této studii byly dnes zveřejněny na stránkách Evropského úřadu pro bezpečnost potravin. Vyplývá z nich, že výskyt Salmonella enteritidis a Salmonella typhimurium je v ČR pod celoevropským průměrem. Samozřejmě to není důvod k předčasné radosti a uspokojení. Tato fakta lze chápat jako další výzvu pro zkvalitnění veterinární péče a určitý závazek pro další zintenzívnění preventivní činnosti v chovech drůbeže s cílem zajistit vysoce kvalitní a bezpečné potraviny.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down