Výsledek zasedání krizové komise pro BSE: import masa se neuvolňuje

Do České republiky se stále nebude dovážet hovězí maso ze zemí, ve kterých byla diagnostikovaná nemoc šílených krav. Rozhodla o tom na včerejším zasedání krizová komise pro BSE v čele s ministrem Fenclem.

Ačkoli se u nás objevily dva případy tohoto onemocnění, země EU nemají podobná opatření vůči našim dodavatelům a maso z České republiky nakupují. Ačkoli Státní veterinární správa navrhuje zrušení zákazu importu hovězího ze zemí s výskytem BSE a otevření evropskému trhu, zatím nebyla úspěšná. Ústřední ředitel SVS ČR Josef Holejšovský řekl, že jsou rádi, že se o této věci alespoň jedná. „Kdybychom nebyli přesvědčeni, že v mnoha případech lze dovoz povolit, tak bychom to nenavrhovali,“ dodal.
Ministr Fencl se k návrhu zrušit zákaz vyslovil, že o dovozu může rozhodnout on sám bez ohledu na Státní veterinární správu. Podle jeho mluvčího Pavla Kováře jde o opatrnost.
Někteří podnikatelé v zemědělství, ředitel Potravinářské komory nebo i stínový ministr zemědělství Miloslav Kučera si však myslí, že tento krok nám neprospěje a může mít vliv při vyjednávání s EU.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *