05.01.2017 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vysoce patogenní ptačí chřipka v ČR

Do České republiky se téměř po deseti letech vrátila vysoce patogenní ptačí chřipka. Vyskytla se ve dvou malochovech drůbeže v Jihomoravském kraji, v Ivančicích a Moravském Krumlově. Pravděpodobným zdrojem nákazy jsou volně žijící ptáci.

Státní veterinární správa (SVS) potvrdila ptačí chřipku u labutí na řece Jihlavě, která protéká Ivančicemi. SVS přijala s okamžitou platností opatření k zamezení dalšího šíření nákazy. Chovatelé by měli z preventivních důvodů zabránit kontaktu volně žijících a domácích ptáků a každý úhyn drůbeže nahlásit SVS. Pokud bude muset být drůbež utracena, dostanou zemědělci od státu odškodnění. V Ivančicích na Brněnsku postihla nákaza 20 kusů drůbeže. V Moravském Krumlově na Znojemsku bylo utraceno dalších zhruba 60 kusů infikované drůbeže v menším chovu. Na okolních parcelách budou probíhat kontrolní vyšetření. Do moravskokrumlovského chovu byla nákaza zavlečena divokými kachnami.
Laboratorním vyšetřením byl potvrzen vysoce patogenní typ H5, v chovu krůt v Ivančicích byl detekován podtyp viru H5N8. Kolem obou postižených malochovů vznikne tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové dozorové pásmo, v chovech je přibližně 150 000 kusů drůbeže.*
Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down