26.11.2002 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vysočina bez vztekliny u lišek

Na Pelhřimovsku, Jihlavsku a také na Třebíčsku letos už třetím rokem pokračovala plošná vakcinace lišek proti vzteklině, kdy se návnady kladou z letadel. Přestože vyhodnocování poslední vakcinace teprve začalo, je reálná šance, že se tato choroba na Vysočině znovu ani letos nevyskytne.

Letecká vakcinace evidentně přináší úspěchy, na Jihlavsku veterináři nezaznamenali výskyt vztekliny už dva a půl roku. Na Pelhřimovsku je situace ještě lepší. „První poznatky jsou příznivé. Většina lišek, které jsme už stačili vyšetřit, návnadu přijala, vzteklina by se na území okresu neměla letos vyskytnout," řekl Právu Dr. Václav Švec z OVS Pelhřimov. Stejně vypadá situace na Jihlavsku. „Devět z odevzdaných dvanácti lišek jsme již odeslali na vyšetření. Lišky návnadu přijaly, přesná čísla budeme znát až koncem roku, ale vzteklinu tady podle průběžných poznatků nemáme,“ potvrdil Dr. František Mátl z OVS Jihlava. Poslední ohnisko výskytu vztekliny tady zaznamenali v polovině září 1999.
Plošná letecká vakcinace je organizována dvakrát do roka, pravidelně na jaře a na podzim. „V boji se vzteklinou nám tento vakcinační program výrazně pomohl, statistika to dokazuje naprosto jednoznačně," uzavřel Václav Švec.
Zdroj: Právo

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down