Výstava hospodářských zvířat v Litomyšli

18. – 19. května 2006.

Stovky odborníků i laiků přilákal do Litomyšle na Svitavsku sedmý ročník Národní výstavy hospodářských zvířat. Největšímu zájmu návštěvníků se těšila soutěžní přehlídka skotu, která farmářům i široké veřejnosti nabídla pohled na desítky výstavních kusů dojnic. Českých strakatých krav bylo přihlášeno více než 40 kusů a holštýnského plemene 39 kusů.
Cílem akce je představit úroveň chovu hospodářských zvířat v České republice, proto přijeli též zahraniční návštěvníci ze Slovenska, z Rakouska či Nizozemska. Méně početné kolekce zahrnovaly ukázky plemen koní, prasat, ovcí a koz. Program doplnily rovněž soutěže zemědělských škol. Výstava v Litomyšli je posledním nominačním podnikem před evropským šampionátem v holštýnském skotu, který se uskuteční koncem měsíce v Německu.
Úroveň chovatelství je srovnatelná s Evropskou unií, za poslední období se podařilo udělat velký pokrok v užitkovosti a produktivitě práce. Zemědělci se však potýkají s poklesem produkce masa, který způsobují jeho nízké výkupní ceny. V ČR loni klesla produkce na 310.330 tun (14 %). Nejvíce se snížila ve Zlínském kraji, a to o 26 procent. Nejmenší pokles, o tři procenta, postihl Jihočeský kraj.
Telata na výkrm se vyváží, hlavně do Španělska. Za hranice vyvážíme i české mléko, např. do mlékáren v Německu – ceny jsou na evropském trhu vyšší. Stavy dojných krav v tuzemsku klesly zhruba z 1,2 milionu kusů před revolucí na současných zhruba 400.000 krav. Je to zapříčiněno velkým růstem užitkovosti krav a systémem mléčných kvót v EU.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *