24.05.2024 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vývoj afrického moru prasat umožňuje zrušení ochranných pásem na Českolipsku

Oblast na Českolipsku zaujímající plochu 14 katastrů o rozloze 232 km² již není tzv. uzavřeným pásmem II a neplatí v ní mimořádná veterinární opatření související s výskytem afrického moru prasat (AMP). Současně s tímto krokem dochází ke zmenšení uzavřeného pásma I (nárazníkové pásmo), které se zmenší o 78 katastrů o výměře 503 km². V souladu s legislativou EU Státní veterinární správa (SVS) z důvodu příznivé nákazové situaci v oblasti přistoupila ke zrušení a zmenšení uzavřených pásem na Českolipsku. Od jediného pozitivního případu této nákazy u obce Hradčany nad Ploučnicí nedaleko Mimoně u uloveného divočáka již uplynul více než rok. Zmíněné lokality se tak dostávají do režimu území bez AMP, ve kterých už nebude platit povinnost všechny ulovené divočáky vyšetřovat na AMP.

21. května 2024 vyšla v Úředním věstníku EU upravená takzvaná regionalizace pro Českou republiku v souvislosti s výskytem afrického moru prasat. Tímto krokem došlo k úplnému zrušené uzavřeného pásma II v oblasti České Lípy a zároveň bylo zmenšeno uzavřené pásmo I v této oblasti. Důvodem změny je, že se v posledních 12 měsících na Českolipsku neobjevil další výskyt afrického moru prasat. Jediný pozitivní případ v této oblasti byl potvrzen 4. května 2023 u prasete divokého uloveného v katastru obce Hradčany nad Ploučnicí v Libereckém kraji.

„Jsme velmi rádi že i přes složitou nákazovou situaci týkající se AMP v Libereckém kraji došlo k dílčímu úspěchu a bylo tak možné přistoupit k ukončení uzavřených pásem na Českolipsku. Nyní se ještě více zaměříme na problematičtější situaci v severnějších oblastech Liberecka, kde se stále objevují nové pozitivní kusy prasat divokých,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

V uzavřených pásmech bylo možné přemísťovat domácí prasata pouze s veterinárním osvědčením nebo ohlášením. Každé přemístění domácích prasat chovaných mimo uzavřená pásma muselo být ohlášeno krajské veterinární správě prostřednictvím elektronického formuláře. Každé ulovené prase divoké muselo být vyšetřeno na AMP. Uživatelé honiteb nebo lovci měli povinnost oznámit místo uskladnění a využití uloveného divočáka krajské veterinární správě prostřednictvím elektronického formuláře. Divočáky ulovené v uzavřeném pásmu II nebylo možné přemísťovat mimo uzavřené pásmo II. 

AMP je akutní onemocnění prasat podobné klasickému moru prasat. Je charakteristický vysokou, téměř 100% úmrtností více o nákaze zde. V populaci divokých prasat se virus šíří zejména přímým kontaktem, ale také krmivem a podestýlkou, vodou či předměty. AMP se stále vyskytuje pouze v populaci prasat divokých, v chovech domácích prasat nebyla v ČR tato nákaza dosud nikdy potvrzena. *

Petr Vorlíček

tiskový mluvčí SVS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down