Vývoz vepřového s podporou

Odbytové problémy u jatečných prasat a s ním související rychlý pád cen zemědělských výrobců se bude řešit podporou exportu. Prezidium Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) dnes rozhodlo o vyhlášení dotovaného vývozu v objemu 4000 tun živé hmotnosti jatečných prasat a 500 tun selat.

Příjemce dotace musí dodavateli zaplatit nejméně 30 korun za kilogram živé hmotnosti jatečných prasat a 42,5 koruny za kilogram selat. Vývoz se bude týkat živých selat do 25 kilogramů hmotnosti. Exportní období začne v den, kdy nabude účinnosti vládní nařízení o podpoře vývozu vepřového, podle předpokladů by to mělo být 30. prosince, vývozní období má skončit 31. března příštího roku, uvedla pro ČTK mluvčí SZIF Jitka Sluková.
Vláda schválila nařízení o podpoře exportu 9. prosince s cílem pomoci stabilizovat český trh s vepřovým masem. Podpora je přitom, jak vyplývá ze závazků v rámci dohod Světové obchodní organizace, omezena sumou zhruba 72 miliónů korun ročně a objemem asi 10 000 tun živé hmotnosti.
Cena prasat kvůli přetlaku nabídky klesala z 39 korun za kilogram živé hmotnosti v září až pod 30 korun v listopadu. Zhoršení situace lze podle ministerstva očekávat počátkem příštího roku, kdy hrozí zvýšené dovozy vepřového masa především ze zemí EU. Dovoz v prvním čtvrtletí roku 2003 odhaduje MZe na 12.000 tun.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *