21.09.2020 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vývoz živočišných produktů navzdory pandemii covid-19 roste

Jedním z důležitých úkolů veterinárního dozoru je také napomáhat uplatnění produkce českých výrobců na zahraničních trzích. Pozitivní informací je, že současná mezinárodní situace ovlivněná epidemií nákazy COVID-19 nemá podle údajů SVS negativní dopad na vývoz produktů živočišného původu z ČR do zemí mimo EU (třetích zemí). Českým exportérům se v prvním pololetí podařilo vyvézt meziročně více mléčných výrobků, masa a masných produktů, krmiv či kolagenu. Naopak pokles zaznamenal vývoz živých zvířat.

Z hlediska množství jsou komoditou, kterou se českým firmám letos daří nejvíce vyvážet do třetích zemí, krmiva, jejichž vývoz meziročně vzrostl téměř o třetinu, a také mléčné výrobky, kde se meziroční růst pohybuje v jednotkách procent,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Zatímco v prvních šesti měsících loňského roku vyvezly české firmy do států mimo EU necelých 19 000 tun krmiv pro zvířata, v prvním pololetí letošního roku to bylo již bezmála 25 000 tun. Pokud jde o mléčné výrobky, vývoz letos zatím dosáhl 22 900 tun, zhruba o 800 tun více než ve srovnatelném období loni. Masa a masných výrobků tuzemští producenti vyvezli téměř 770 tun, loni 410 tun. Naopak meziročně s výjimkou kategorie jednodenních kuřat klesá vývoz živých zvířat, kde nejdůležitější položku dlouhodobě představuje vývoz skotu.

Zásadní úlohou SVS v oblasti obchodu s třetími zeměmi je vydávání a potvrzování veterinárních osvědčení před vývozem každé zásilky podléhající veterinárnímu dozoru. Pro vývoz veterinárního zboží musí být splněny podmínky, které si stanoví konkrétní země dovozu pro konkrétní komoditu. V prvním pololetí letošního roku veterinární inspektoři vydali a potvrdili po provedené veterinární kontrole 4883 zásilek, což je o 444 zásilek více než za stejné období v roce 2019.

Zástupci SVS v rámci usnadňování vývozu živočišné produkce z ČR do třetích zemí vedou řadu dlouhodobých jednání se zahraničními partnery. V rámci těchto jednání se od začátku ledna do konce srpna podařilo nově vyjednat či aktualizovat 15 veterinárních osvědčení umožňujících českým firmám vyvážet svou produkci do třetích zemí. Jedná se například o mléko a mléčné výrobky pro korejský trh, drůbeží mleté a strojně oddělené maso na Ukrajinu, krmiva do Černé Hory či koně do USA.

Vývozcům pomáháme zejména v případech, kdy jim jejich vlastní snahy a spolupráce s obchodním partnerem selžou a příslušný úřad třetí země požaduje jednání na oficiální úrovni se SVS, uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. „Při dlouhodobých jednáních se zahraničními úřady úzce spolupracujeme s ministerstvem zemědělství a velvyslanectvími ČR ve třetích zemích,“ dodal.*

Petr Vorlíček, tiskový mluvčí SVS

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down