16.03.2015 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Workshop artroskopie loketního a ramenního kloubu psa s Dr. Rovestim aneb Svěží vítr v českém veterinárním vzdělávání

Ve dnech 7. a 8. února 2015 jsem se zúčastnil workshopu, který se věnoval praktické artroskopii lokte a ramene, tedy kloubů, které jsou touto technikou nejčastěji vyšetřovány a léčeny. Workshop byl pořádán a organizačně zajištěn kolegou Martinem Novákem a personálem jeho kliniky AB Vet Bohumín. Akce se konala v příjemných prostorách výukového střediska SVÚ Praha v Lysolajích a zúčastnilo se jí 18 kolegů z ČR a Slovenska.

Materiálově byla akce bezchybně zajištěna nástroji a artroskopickými věžemi Karl Storz, dodanými sponzorem akce firmou Radix. Hlavním speakerem a vyučujícím byl  italský kolega Gian Luca Rovesti, DrMedVet, diplomate ECVS. Dr. Rovesti pracuje od počátku kariéry na domovské Clinica Miller v italském Cavriagu a působil na evropských  univerzitách vCurychu a Vídni a amerických univerzitách v Texasu, Severní Karolině, na Floridě a v Coloradu. V roce 1997 se stal diplomatem evropské koleje veterinárních chirurgů. Publikoval přes 60 odborných prací v italském i zahraničním odborném tisku a patří mezi přední evropské veterinární ortopedy. Jeho hlavním zájmem je studium hybridních zevních fixátorů a  intraoperační skeletální trakce pro usnadnění artroskopie a repozice zlomenin.

Tolik suchá data životopisu, se kterými se můžeme setkat i u dalších zahraničních speakerů, kteří v ČR přednášejí a vyučují. Dr. Rovesti působil v tuzemsku již na několikáté akci a já osobně jsem se s ním setkal poprvé a účasti na této odborné akci nelituji a bylo mi současně velkou ctí Dr. Rovestiho poznat. Bohaté odborné curriculum neznamená vždy automaticky dobré pedagogické schopnosti.  Osobnost hlavního vyučujícího byla jednoznačným pozitivem celé akce. Odbornost, nadhled, pokora, ochota předávat zkušenosti a vynikající pedagogické schopnosti a lidství jsou vzácnou kombinací u jedné persony. Jednotlivé praktické kroky tak obtížného výkonu, jakou artroskopie je, byly na kursu vysvětlovány a vyučovány s naprostou profesionalitou a trpělivostí a lektor neodešel od účastníka kurzu, dokud konkrétní vyučovaný krok nezvládl.  Tedy výuka a vzdělávání v pravém smyslu slova. Nikoliv pro veterinární vzdělávání typicky české (možná by se chtělo říci i brněnské): „Takhle perfektně to dělám já, v přednášce jen tak lehce proplujeme po povrchu, ukážeme si pár snímků z učebnic a jinak se moc neptejte a posílejte pacienty ke mně…….“. Velmi nápomocným a s dostatečnou erudicí  disponujícím vyučujícím byl i druhý lektor  workshopu Dr. Martin Novák.

Odborný program byl v sobotu věnován loketnímu a v neděli ramennímu  kloubu. Den byl vždy zahájen několika teoretickým přednáškami věnovanými teorii, potřebnému vybavení a přístupům do kloubů a většina dne pak byla věnována praktické výuce na kadáverech. Kadávery byly perfektně zarouškovány a připraveny a byl jich dostatečný počet. Organizátor dokonce disponoval i rezervními kadávery a pokud měl některý z účastníků kursu zájem o provedení ASK na dalším kloubu, byl mu poskytnut další kadáver. To je potřeba vyzdvihnout, protože dostatečné množství přístrojového vybavení, materiálu  a kadáverů zpravidla odlišuje „drahé a dobré workshopy od levných a špatných“. Vybaveni jsme byli 2,4mm optikou, nástroji a kompaktními videosystémy od výrobce Karl Storz a pracovali jsme celkem se šesti artroskopickými věžemi ve skupinách po třech lidech. S obsluhou techniky a objasněním funkcí nástrojů nám ochotně pomáhali zástupci firmy Radix. Drobným nedostatkem byla horší viditelnost předváděných kroků při prezentaci postupu celé skupině. To by bylo asi možno lépe řešit přenosem na monitor pomocí kamery.

Celková atmosféra akce byla skvělá a zazněly i podněty k utvoření společné odborné platformy  progresivních kolegů  (skutečně fungující ortopedické společnosti?), jimž je vlastní otevřený, seriózní a sebekritický přístup k chirurgii i k medicíně jako takové. Myslím, že nastal čas přejít od komunikace typu „Mám za sebou stovky případů s jedinou komplikací a za tu mohl jednoznačně majitel …… “  ke komunikaci typu „Tomuhle se začínám věnovat, prošel jsem těmito slepými uličkami, tohle mi funguje dobře, s tím a s tím mám problémy a jak to řešíš ty….“ To bylo pro mne, kromě kvalitní odborné náplně, poselstvím z absolvované akce, ke které svým lidským a skromným a zároveň vysoce profesionálním přístupem zásadně přispěl hlavní lektor kurzu. Dr. Martinovi Novákovi a celé klinice AB Vet patří vřelý dík za pozvání kvalitního lektora a profesionálně zvládnutou organizaci hodnotné akce.*

 MVDr. Jan Slabý, Klinika ARVET Písek

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down