30.05.2006 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z Turecka se nesmí dovážet potraviny kvůli SLAK

Cestující ze zemí, kde se slintavka a kulhavka vyskytla, nesmějí vyvážet žádné suroviny a potraviny živočišného původu.

Pro cestující ze zemí mimo EU platí, že na území Unie nelze takovéto produkty – potraviny živočišného původu a mléčné výrobky pro vlastní spotřebu dovážet vůbec. Sice bez ohledu na slintavku a kulhavku, ale právě v souvislosti se situací v Turecku upozorňujeme turisty na tyto skutečnosti a případná rizika. Na letištích musí cestující tyto produkty zahodit do speciálních nádob.
Pro pozornost v poslední době věnované ptačí chřipce nezapomíná Státní veterinární správa ČR na ostatní rizika, která by mohla ohrozit zdraví chovaných zvířat či zdravotní nezávadnost potravin: jedním z potenciálních nebezpečí byl v poslední době v Německu v Severním Porýní Vestfálsku klasický mor prasat. Nyní je zde situace zvládnutá, veterinární orgány v Německu přijaly patřičná opatření.
V České republice byl sice naposledy klasický mor prasat zjištěn v chovu prasat v červnu roku 1997 (na Kroměřížsku) a u černé zvěře ještě v listopadu roku 1999 (též v okolí Kroměříže až Zlína). Je na místě připomenout, že je stále nutné dodržovat ochranná opatření a zabránit kontaktu domácích prasat s černou zvěří, nejen z důvodu nebezpečí klasického moru prasat, ale i jiných nemocí, např. Aujeszkyho choroby, nebo brucelózy prasat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down