06.11.2003 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z utrácení zvířat nemá nikdo radost

Bylo by nanejvýš divné, kdyby Státní veterinární správa cítila uspokojení z toho, že je nutné přijímat taková mimořádná veterinární opatření jejichž důsledkem je smrt zvířat. Hlavním cílem a smyslem činnosti státního veterinárního dozoru je dbát na zdraví chovaných zvířat i na zdraví lidí a na zdravotně nezávadnou produkci potravin živočišného původu.

Někdy je však potřeba učinit takové rozhodnutí, jako je tomu nyní – nařídit utracení zvířat
potenciálně nemocných nebezpečnou nákazou. V takový moment je důvodem především ochrana zdraví lidí, v případě BSE může nedopatřením pozřená nervová tkáň právě u mladých lidí vyvolat onemocnění novou variantou Creutzfeldt Jakobovy nemoci, která je právě pro mladé smrtelná. A důvěru v bezpečné, tj. zdravotně nezávadné, potraviny je možné udržet jedině za podmínky, že budeme uskutečňovat všechna, i takováto ochranná i preventivní opatření.
A druhým důvodem je v podstatě nutnost proti BSE postupovat takovým způsobem, který na základě současných vědeckých poznatků přijaly za svůj všechny členské země EU, jejichž veterinární legislativu jsme jako budoucí členská země též přijali.
Zajisté lze chápat vzrušení, které ve veřejnosti vyvolala nutnost usmrtit na 874 krav, je to opravdu hodně. Je však třeba si uvědomit, že každý den jsou normálně poráženy stovky zvířat, aniž to vyvolá něčí zvýšenou pozornost, nyní půjde o stejný způsob usmrcení, jedině s tím rozdílem, že tento způsob usmrcení nesplňuje požadavky kladené na případné využití masa z takových zvířat pro lidskou spotřebu. Znamená to, že takto utracené zvíře není po omráčení usmrceno vykrvením, jde o usmrcení bez vykrvení s následným odběrem mozku na vyšetření.
Také je třeba si uvědomit, že toto velké množství krav je rozvrženo do delšího časového úseku po několika skupinách s tím, že vysokobřezí krávy se budou moci aspoň otelit a budou posléze usmrceny až v lednu. Z tohoto opatření je podle Josefa Holejšovského, ústředního ředitele Státní veterinární správy, patrné, že se veterinární správa snaží i takovouto pro chovatele i veřejnost nepříjemnou situaci řešit pokud možno přijatelným způsobem.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down