19.08.2003 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Za jakých podmínek lze dovážet ze „třetích zemí“?

Po vstupu naší republiky do EU se bude naše obchodní politika řídit zákony Unie. To znamená, že naše zpracovatelské podniky budou moci, splní-li podmínky dané naší s EU harmonizovanou legislativou, obchodovat svými výrobky, v tomto případě veterinárním zbožím, na vnitrokomunitárním evropském trhu. Za stejných podmínek budou „evropské“ subjekty umisťovat své veterinární zboží i našem trhu.

Obchodování s tzv. třetími, nečlenskými zeměmi bude možné za podmínek, které stanovuje Evropská komise na návrh Stálého veterinárního výboru pro celou EU, tj. dovážet ze třetích zemí, které budou na seznamu zemí schválených pro dovoz do EU a budou schopny certifikovat svou produkci na základě podmínek pro dovoz do EU. Proto v současné době Státní veterinární správa ČR postupně harmonizuje podmínky pro dovoz ze třetích zemí v souvislosti s naším chystaným vstupem, aby legislativa byla plně harmonizovaná. V okamžiku vstupu naší republiky do EU pak budou pro dovoz k nám platit podmínky EU přímo.
Jinak připomínám, že vývozy do nečlenských zemí se řídí podmínkami, které si stanovují tyto země, to znamená, že na případné vývozy veterinárního zboží se legislativa EU nevztahuje. To umožňuje, aby jednotlivé členské země vyvážely do nečlenských zemí na základě podmínek, které si se třetí zemí samy vyjednají. To je též úlohou veterinárních správ členských zemí a tento úkol bude podle Josefa Holejšovského, ústředního ředitele Státní veterinární správy ČR, naše státní veterinární správa též plnit.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down