19.03.2004 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Za méně než 30 korun ne

Od příštího týdne nebudou chovatelé prasat sdružení v odbytovém družstvu Centroodbyt prodávat masokombinátům vepřové maso za méně než 30 korun za kilogram živé hmotnosti. Pokud to některý producent poruší, bude zveřejněn ve zpravodajství družstva. Za ceny nižší než 30 korun budou farmáři ochotni prodávat prasata ještě dnes, čímž chtějí získat čas na přípravu své akce.

Podle prezidenta Agrární komory ČR Václava Hlaváčka na tuzemském trhu nepanuje mimořádný přetlak vepřového masa, takže není důvod pro nízké ceny. Zatímco v EU je cena kilogramu vepřového až 36 korun, u ani po intervenci nedošlo u vepřového masa k oživení farmářské ceny. Podle Hlaváčka zpracovatelé hrají nefér hru.
Ministr zemědělství Jaroslav Palas považuje 23 korun za kilogram vepřového za málo, ale na druhé straně je podle něj vepřového u nás hodně a stavy je potřeba mírně zredukovat. Tak se vytvoří tlak na zpracovatele, aby zaplatili nákladovou cenu někde na úrovni 31 či 32 korun korun za kilogram vepřového.
Podle vedení Centroodbytu se chovatelé pokusí zvýšit export. Kromě 2200 tun, které dotuje Státní zemědělský intervenční fond, se Centroodbyt bude snažit zajistit další vývoz od května, kdy Česká republika vstoupí do Evropské unie. Chovatelé prasat nevylučují ani další blokády tuzemských zpracovatelských podniků.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down