Za úvěry už mohou zemědělci ručit také skotem

Zájem farmářů o alternativní formy ručení uspokojila GE Money Bank, která jim umožnila od dubna ručit za úvěry také skotem. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby bude záležet na podmínkách úvěrů, ale zemědělci zřejmě varianty ručit dobytkem využijí.

Standardně mohou rolníci u GE Money Bank ručit za úvěry podle jejich druhu například půdou, nemovitostmi, pohledávkami, směnkami či termínovaným vkladem.
U GE lze skot u provozních úvěrů použít k zajištění a u investičních k dodatečnému zajištění. Pro větší snadnost a úsporu času a nákladů má být dobytek oceněn účetní cenou, pak postačí zajišťovací převod vlastnického práva. Podle banky tak není nutné využívat znaleckých posudků a notářských zápisů. ČSOB podle mluvčího Pavla Hejzlara skot či jiná hospodářská zvířata jako záruku za úvěr pro zemědělce nepřijímá. Rolníci mohou ručit třeba nemovitostmi, pohledávkami, vklady u bank, cennými papíry nebo zásobami, které se nekazí. Stejně tak Česká spořitelna přijímá běžné zajišťovací nástroje, mezi které skot nepatří.
Zemědělci podle Veleby úvěry potřebují, protože letos poprvé celý rok fungují v EU, kde se na jaře nevyplácejí zálohy dotací a peníze přijdou až koncem roku či v prvé půli roku následujícího.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *