25.03.2004 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Za vepřové zaplatí zákazník více

Zřejmě ve dvou fázích podraží na pultech vepřové maso. Ještě do Velikonoc by se jeho cena měla zvednout odhadem o pět až deset korun na kilogram, po 1. květnu přibližně o dalších pět korun. Podle předsedy Českého svazu zpracovatelů masa a majitele masokombinátu v Tišnově Ladislava Steinhausera je důvodem zvýšení výkupních cen prasat.

Po asi pětitýdenním dohadování mezi zpracovateli a farmáři se farmářská cena dostala z 25 Kč/kg na 30 korun. Steinhauser ale odmítl, že ke stabilizaci cen vepřového přispěla jedna uskutečněná nátlaková akce a hrozba dalšími. Trhu podle něj pomohlo uvolnění peněz na dotovaný vývoz včetně dotací na zamražení vepřového do hmotných rezerv. Podařilo se vyvézt živá prasata a také zhruba 5000 selat. Největší export směřoval na Slovensko a do Německa.
Zpracovatelé jsou si vědomi, že k 1. květnu letošního roku se otevřou hranice Evropské unie, a pokud nedostanou farmáři za vepřové přiměřenou cenu, prasata vyvezou. Situaci tuzemským chovatelům by ale mohlo zkomplikovat Dánsko, které kvůli levné pracovní síle a nízkým nákladům ohlásilo údajně stěhování svých chovů prasat na východ, v pořadí Polsko, Německo a Česká republika.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down