25.04.2002 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Začal spor o bobra

Bobra, kterého našel v pátek náhodný kolemjdoucí u Labe v Děčíně, odvezli pracovníci správy Národního parku České Švýcarsko na pitvu do brněnského Výzkumného ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR. „Odborníci by zde měli zjistit příčinu jeho smrti,“ prohlásil zoolog parku Pavel Benda.

Po oznámení nálezu bobra vyjel na místo zoolog děčínské zoologické zahrady, aby nemocné zvíře odvezl k veterináři, ale bobr v autě zemřel. Proto jej odvezl do lednice v zoo. Podle deníku Právo hlodavec určitě nezemřel hlady, protože podle vzhledu byl dobře živen a neměl ani žádná vnější zranění. Nálezce bobra prohlásil, že v místě nálezu leželo i několik mrtvých ryb.
Bobr, který putoval do Brna na pitvu a k vycpání, je asi metr dlouhý a váží zhruba 30 kilogramů. O jeho vycpaninu projevil zájem jak ředitel Národního parku České Švýcarsko Zdeněk Patzelt, který je přesvědčen, že bobr patří do správní budovy parku v Krásné Lípě na Děčínsku, tak i ředitel správy chráněné krajinné oblasti České středohoří Zdeněk Janda. Bobr byl totiž nalezen na území jeho oblasti, která zasahuje i do části Děčína. Podle Jandy by bobr měl být v děčínském okresním muzeu. Zájem však projevila i celá řada ostatních institucí.
Bobr evropský je největším hlodavcem v ČR. Do konce 19. století byl loven pro cennou kožešinu, což mělo za následek jeho vyhubení na většině území, kde se vyskytoval. Nyní je chráněn zákonem a za jeho usmrcení hrozí miliónová pokuta.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down