19.11.2003 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Začalo utrácení prvních zvířat z Lomnice

Prvních šest desítek zvířat určených na porážku kvůli tzv. nemoci šílených krav (BSE) naložili chovatelé společnosti Zeos Lomnice ještě v noci. Krávy budou utráceny po skupinách, poslední kusy by měly být utraceny v lednu. Rozložení porážek zhruba do tří měsíců, které umožní, aby se co nejvíce vysokobřezích krav ze stanoveného počtu otelilo, schválila Evropská komise.

V první vlně bude utraceno celkem 300 zvířat ve skupinách zhruba po 60. Tento počet je stanoven s ohledem na možnosti zpracování vedle běžného provozu asanačního podniku v Žichlínku na Orlickoústecku, kde se budou zvířata utrácet. U každého kusu veterinární lékaři provedou odběry vzorků, aby ověřili, zda některé z dalších zvířat nebylo nakaženo BSE.
V minulosti se zvířata utrácela vždy na místě, kde se nákaza objevila. Přeprava živých zvířat a porážka na místě je podle veterinářů v tomto případě vhodnějším řešením, protože dobytek je rozptýlený v různých kravínech několika podniků a středisko pro likvidaci nákaz by se muselo stěhovat.
V Libereckém a Královéhradeckém kraji má být kvůli nákaze utraceno 874 kusů dobytčat, které prošly stejným teletníkem jako postižená kráva z chovu Zeosu.
Přestože nakládka zvířat měla proběhnout kolem třetí hodiny v noci, ve skutečnosti ji zemědělci zahájili už hodinu a půl po půlnoci. Rychlý odvoz dobytka také pomáhá chovatelům a veterinářům minimalizovat riziko střetu s ochránci zvířat, kteří už dříve proti porážkám dobytka kvůli BSE protestovali. Navrhují, aby byla izolována a mohla dožít. To však podle veterinářů není možné, protože musíme plnit mezinárodní dohody, které Česká republika uzavřela.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down