15.02.2010 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Záchyt listerií ve španělské šunce

SVS informovala ostatní země EU

Blíží se konec masopustu, a začátek postu, avšak nikoli z tohoto důvodu byla stažena z prodeje španělská šunka. Obsahovala totiž nepovolené množství mikroorganismů (Listeria monocytogenes), a to je důvod pro okamžité stahování tohoto výrobku z tržní sítě (šunka Natura výrobce CASADEMONT S. A. ESPAŇA, šarže 094511 s datem spotřeby 1. 5. 2010).
Na zmíněném příkladě lze demonstrovat, jak správně funguje vnitřní kontrolní systém dovozce. Ten odebírá vzorky k vyšetření a o výsledku informuje státní veterinární dozor. Takto nyní učinil dovozce, firma Ahold. Pro Státní veterinární správu to znamená situaci prověřit, popřípadě odebrat další vzorky a podniknout odpovídající kroky: zakázat uvést do oběhu, popřípadě stáhnout z trhu a nařídit opatření, v tomto případě zřejmě vrácení výrobku zpět dodavateli.
Do ČR bylo dovezeno celkem 2 149 kg španělské šunky ve vakuovém balení zhruba po 7 kilogramech. O zachycení listerií v tomto tepelně opracovaném masném výrobku Státní veterinární správa informovala systémem rychlého varování (RASFF – Rapid Alert System for Food and Feed) ostatní země EU. Informovali jsme navíc podrobněji Slovensko, kam měla směřovat zásilka 364 kg šunky a samozřejmě i Španělsko, aby zde provedli šetření u výrobce.
V současné době se pro jistotu vyšetřují ve Státním veterinárním ústavu v Praze i další šarže tohoto výrobku, šunky, z další zásilky.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down