02.04.2002 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Žádné zvíře už není neznámé

Státní veterinární správa ČR se neustále snaží sjednocovat naši legislativu s legislativou EU. Dalším krokem je od včerejška platná povinnost identifikace a registrace všech hospodářských zvířat. Zatímco u skotu je registrace a značení povinné již od dubna loňského roku a od října se identifikují a registrují koně, nově musejí mít individuální čísla ovce a kozy. V případě prasat stačí označení kódem hospodářství.

Evidenční čísla, průvodní listy, průkaz koně a číslo hospodářství se přidělují v ústřední evidenci hospodářských zvířat, kterou vede Českomoravská společnost chovatelů se sídlem v Hradištku pod Medníkem. U prasat je povinné značení a registrace chovu nad jeden kus, u ovcí a koz, pokud je stádo početnější než tři kusy. Od dubna se dále povinně registrují všechny chovy drůbeže, včel a plemenných ryb.
Všechna tato opatření souvisí s „bezpečnými“ potravinami. V členských zemích EU nesmí přijít zvíře neznámého původu do potravního řetězce. U nás toto omezení platí na základě opatření veterinární správy pouze pro neidentifikovatelný kus skotu, a to od počátku roku 2001. Pokud se původ zvířete neprokáže, musí se porazit jako zvíře podezřelé a nesmí být zpracováno pro výživu lidí. Od dubna se bude tento postup vztahovat i na další hospodářská zvířata, která podléhají povinnému označování a registraci.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down