04.06.2002 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Žádný další případ BSE

Přestože se usilovně vyšetřují všechny poražené kusy skotu starší než 30 měsíců a zvířata uhynulá a nutně poražená rizikových věkových kategorií, od loňského srpna se nepodařilo žádný další případ zjistit. Stále tedy platí, že u nás byly jenom dvě „šílené krávy“.

K poslednímu květnu 2002 tak dosáhl celkový počet vyšetření ve Státních veterinárních ústavech v Praze, Jihlavě a Olomouci bezmála dvou set tisíc kusů, přesně 191 894 vyšetření.
Do budoucna samozřejmě není možné vyloučit, že se ještě nějaký případ objeví. Každopádně se potvrzují slova Josefa Holejšovského, ústředního ředitele Státní veterinární správy ČR, který loni na počátku vyšetřování vyjádřil přesvědčení, že pokud se u nás u skotu BSE objeví, tak pouze u několika zvířat.
Riziko onemocnění skotu jsme považovali za velmi malé, ze známých důvodů – masokostní moučka se u nás skotu do krmiva nedodávala a od roku 1992 to bylo navíc i zakázáno. Jako jediný možný způsob se ukazuje nakažení nepřímo kontaminovaným krmivem. Tak tomu bylo zřejmě i u dvou dosud objevených krav v loňském roce.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down