02.12.2003 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zajímavá čísla o BSE

Povinné vyšetřování poráženého, ale i uhynulého a nutně poraženého skotu pokračuje svým tempem a množství vyšetření přibývá. Od počátku roku 2001 do konce letošního listopadu bylo již vyšetřeno 483 300 vzorků mozku skotu a na toto množství máme osm šílených krav.

To opravdu není mnoho a lze zodpovědně říci, že nakažení dotyčných kusů muselo proběhnout tak, jak bylo řečeno již při různých příležitostech, a to nešťastnou kontaminací krmiva a nikoli nekázní chovatelů.
Při pohledu na výsledky vyšetřování v letošním roce si můžeme učinit dobrý obrázek o struktuře skotu, který se vyšetřuje, protože od počátku roku se navíc musejí vyšetřovat na BSE všechny uhynulé kusy nad 24 měsíců.
Tedy za letošních 11 měsíců chovatelům uhynulo z rozličných důvodů 30 014 skotu staršího než dva roky a na nutné porážky poslali z různých důvodů 40 495 kusů skotu. Pro představu bylo normálních porážek skotu nad třicet měsíců za toto období celkem 122 778. Tudíž z vyšetřovaného skotu, který u nás přišel o život, více než k polovině došlo z hlediska veterinárního i chovatelského nežádoucím způsobem – a to uhynutím anebo nutnou porážkou. (Celkem bylo letos zatím vyšetřeno 193 719 kusů skotu, množství do tohoto počtu tvoří několik set utracených).
Pro přesnější informaci ještě uvádím, že kromě krav se u nás měsíčně poráží v průměru mezi deseti až patnácti tisíci býky na maso, kteří jsou staří kolem dvaceti měsíců, a ti se na BSE nevyšetřují (povinně se vyšetřují všechny kusy nad 30 měsíců).
Vyšetřování na BSE má své opodstatnění do té doby, dokud se v populaci budou vyskytovat nemocná zvířata. O možném ukončení lze spekulativně uvažovat až poté, kdy zatím neurčenou delší dobu se nevyskytne další případ. Jistota, že se do potravního řetězce nedostane něco závadného je drahá, ale lidský život je přece také drahý.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down