Zákaz chovu zvířat určených pro kožešiny

Dnešním dnem vstupuje v účinnost zákaz chovu zvířat, která jsou určena převážně pro získávání kožešin. Nové kožešinové farmy již nesmí vzniknout, stávající farmy musí ukončit činnost do konce ledna 2019. Novela se netýká chovu králíků a nutrií.

Novela má zakázat „chov a usmrcování zvířat výhradně nebo převážně za účelem získání kožešin“. Ochránci zvířat novelu přivítali, provozovatelé farem vyjádřili obavy a poukázali na import kožešin z jiných zemí. Návrh podepsalo 50 poslanců, kvůli etickým důvodům a podmínkám na farmách, které sice splňují standardy, ale neodpovídají potřebám divokých zvířat.

Norma přiznává provozovatelům farem nárok na kompenzace od státu za rušené chovy. Dostat by je měli zpravidla v případě, pokud chov zahájili před koncem loňského června.

Podle odpůrců zákazu chovu kožešinových zvířat povede zákaz ke vzniku nelegálních chovů mimo kontrolu Státní veterinární správy. Chov se může přemístit do Polska či Norska, kde jsou kvůli kožešinám chovány miliony zvířat ročně.

Podle Českého svazu chovatelů se změnou zákona bez jakékoliv celospolečenské diskuse zrušilo tradiční odvětví českého zemědělství. „Nezachránili jsme kožešinová zvířata, byť si to mnozí blaženě myslí. Jen je posíláme do ilegality a chovů daleko na východ od nás,“ uvedl Český svaz chovatelů letos v srpnu, když novelu podepsal prezident.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *