24.09.2008 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zákaz dovozu čínských mléčných výrobků v rozvojovém světě vzrůstá

Menší obchody mohou prodávat mléčné výrobky pašované z Číny, kjeré nemají příslušnou etiketu.

Počet dětí v Číně, které mají zdravotní problémy kvůli mléku kontaminovanému melaminem, vzrostl na 53.000. Téměř 13.000 z nich zůstává hospitalizováno. Aféra se šíří i do zahraničí, z regálů stahují čínské mléčné výrobky obchody v Hongkongu, testy mléčných výrobků zahájily úřady na Filipínách a mnoho zemí od Tchaj-wanu po Afriku zastavilo dovoz veškerých čínských mléčných výrobků.
Podle oficiálních údajů bylo do nedělního večera hospitalizováno 12.892 dětí, z nichž 104 je ve vážném stavu. Dalších 39.965 dětí, které byly krmeny sušeným mlékem obsahujícím melamin, bylo se zdravotními problémy vyšetřeno a propuštěno do domácí léčby. Čtyři děti na akutní selhání ledvin způsobené melaminem zemřely. Více než 80 procent nemocných dětí je mladších dvou let.
Také v Hongkongu již bylo zjištěno onemocnění dvou dětí (ledvinové kameny) po čínském sušeném mléku. Hlavní řetězce supermarketů v Hongkongu se rozhodly stáhnout mléčné produkty vyráběné v Číně ze svých regálů. Byly mezi nimi i výrobky firmy Nestlé, u nichž testy odhalily určitou přítomnost melaminu. Mluvčí firmy později oznámil, že stopy melaminu byly mnohem nižší, než maximum, které připouští evropské bezpečnostní normy, a šlo zřejmě jen o mizivou kontaminaci z plastových obalů. Přesto doporučil výrobky stáhnout.
Řetězec Welcome oznámil, že stáhl také lahvové mléko Dutch Lady a krabičkovou kávu Mr. Brown. Řetězce Welcome a také ParknShop v Hongkongu začaly už minulý týden stahovat mléčné výrobky čínských společností I-li a Meng-niou.
V Hongkongském Středisku pro bezpečnost potravin (CFS) byly odebrány vzorky na testy tchajwanské krabičkové kávy Mr. Brown poté, co byla k jeho výrobě používána instantní káva dovážená z Číny. Tchaj-wan už zastavil z Číny dovoz veškerých mléčných výrobků a také rostlinných proteinů, jež mohou být smíchány s kontaminovaným mlékem.
Protože však je Hongkong na dovozu z Číny silně závislý, objevil se nový problém - nedostatek mléčných výrobků jiného původu. Aféra se šíří i do zahraničí. V Singapuru objevili melamin v jahodovém mléku Dutch Lady čínské výroby. Zákaz dovozu čínských mléčných výrobků vydala dnes řada asijských zemí jako Japonsko, Brunej, Malajsie, Bangladéš, ale i afrických jako Gabon a Burundi.
Testovat čínské mléčné výrobky začaly už i filipínské úřady a v případě pozitivního nálezu jsou připraveny vydat okamžitý příkaz k jejich stažení z prodeje. Na Filipíny jsou dováženy výrobky obou výše zmíněných společností, firma San-lu, která se přiznala ke kontaminovanému mléku sice jako první, ale s velkým zpožděním až po olympijských hrách, povolení k dovozu na souostroví nemá.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down