30.03.2012 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zákaz dovozu hormonálně upraveného masa z USA a Kanady zůstává v platnosti

Evropská unie ukončila téměř čtvrt století trvající obchodní válku se Spojenými státy a Kanadou týkající se hovězího masa.

Europoslanci velkou většinou schválili dohodu, díky níž zůstává v platnosti zákaz dovozu hormonálně upraveného masa z USA a Kanady výměnou za zvýšení kvóty na dovoz vysoce jakostního masa z těchto dvou zemí. Spor se táhl od konce 80. let a vedl například k tomu, že Spojené státy se souhlasem Světové obchodní organizace uvalily odvetná cla na import evropských potravin od čokolády po lanýže.
Jde o oboustranně výhodné řešení, Evropská unie na svůj trh ročně od letošního srpna pustí celkem 48.200 tun hovězího masa z USA a Kanady, které není nijak hormonálně ošetřené. V současnosti to je asi 26.500 tun.
Kvůli obavám o zdraví Evropanů Brusel dovoz hovězího masa ošetřeného některými růstovými hormony zakázal v roce 1988. Tento zákaz nejvíce dopadl na Spojené státy a Kanadu, které ho v roce 1996 proto napadly u Světové obchodní organizace. Ta jim povolila uvalit obchodní sankce na výrobky z EU v hodnotě asi 128 milionů dolarů ročně. Mezi evropskými potravinami, na které se obchodní sankce vztahovala, byly výrobky z hovězího a vepřového masa, francouzský sýr roquefort, čokoláda, džemy nebo čerstvé lanýže.
EU a Spojené státy se před necelými třemi lety dohodly na postupném zmírňování sankcí na evropské výrobky a navyšování kvót pro dovoz hovězího masa bez hormonů. Spojené státy své sankce zrušily loni na jaře.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down