18.06.2007 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zákaz GMO v Evropské unii může vyvolat vlnu podávání žalob

Přestože vědci považují geneticky modifikované plodiny (GMO) za bezpečné, členské země Evropské unie na ně nemají shodný názor.

Evropský komisař pro obchod Peter Mandelson upozornil na biotechnologické konferenci, že individuálně stanovovaná pravidla pro GMO mohou země mimo Evropskou unii hodnotit za nelegální obchodní bariéry a hrozí tak další mezinárodní žaloby. Biotechnologické potraviny zakazuje v Evropské unii Rakousko, Řecko a Polsko. Proti novým produktům nevystupuje Velká Británie, Finsko a Nizozemsko.
Komisař Mandelson vyzval biotechnologická odvětví, aby konzumenty lépe informovaly o GMO, aby si uvědomili přínosy GMO potravin a získali důvěru v režim prověřování a schvalování.
Mandelson upozornil, že neschopnost schvalovat nové bezpečné produkty GMO může poškodit evropskou živočišnou výrobu, která je závislá na dovozu krmiv. Připomněl, že většina dovezeného krmiva, zejména sóji, je založena na biotechnologické produkci z USA nebo Brazílie. Podle něj je třeba vykrýt mezeru mezi schvalováním GMO v Evropské unii a v zemích exportujících krmiva, jako jsou USA, Argentina a Brazílie. Je přesvědčen, že izolace od mezinárodního obchodu v zemědělských biotechnologických produktech, které splnily normy bezpečnosti, není pro Evropskou unii průchodnou cestou.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down