Zákaz kožešinových farem?

Na zákaz kožešinových farem, který chce prosadit část poslanců, by se mohly vztahovat výjimky. Skončit by podle doporučení sněmovního výboru pro životní prostředí nemusely farmy věnující se např. chovu lišek nebo norků, které budou mít vlastní evropský certifikát o dobrých životních podmínkách chovaných zvířat.

Získání certifikátu panevropského programu WelFur je předpokladem vyhovujících životních podmínek zvířat v evropských kožešinových farmách. Výbor chce dát chovatelům na získání tohoto certifikátu dva roky.

Zemědělský výbor navrhl zpřesnit podmínky pro kompenzace provozovatelům farem, které skončit musí. Novela by měla zakázat „chov a usmrcování zvířat výhradně nebo primárně za účelem získání kožešin“. Netýkala by se chovu králíků nebo nutrií. Provozovatelé by mohli žádat kompenzace od státu, podle návrhu by neměly být nárokové.

Zemědělský výbor doporučil předlohu upravit tak, že by se zákaz vztahoval i na chov zvířat „převážně“ kvůli jejich kožešině. Platit by měl nikoliv od konce příštího roku, ale až od konce ledna 2019. Chovatelé by podle výboru měli dostat od státu kompenzaci za zrušení farmy, pouze pokud chov zahájili nejpozději koncem loňského června.

Novelu podepsalo pět desítek poslanců, tedy čtvrtina členů dolní komory. Argumentují tím, že podmínky na farmách, byť splňují standardy, neodpovídají potřebám divokých zvířat, i etickými důvody. Předloha má mnoho oponentů, kteří se obávají, že by zákaz vedl ke vzniku nelegálních chovů mimo kontrolu Státní veterinární správy. Počet farem se dlouhodobě snižuje. V České republice je podle informací ze Sněmovny devět aktivních farem. Nejčastěji se na kožešiny chovají norci a lišky, ročně je zpracováno přibližně 20.000 zvířat.

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *