13.02.2007 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zákaz vývozu britského drůbežího masa je neopodstatněný

Zákaz dovozu kvůli výskytu viru ptačí chřipky H5N1 ohlásily Japonsko, Rusko, Jižní Korea a Hongkong.

Britské úřady informovaly Brusel o podezřelém náhlém úhynu více než 2600 krůt v chovné stanici v Lowestoft v oblasti Suffolku a požádaly EK o laboratorní zjištění, o jaký druh viru jde. Odborníci EU o den později potvrdili, že jde o nebezpečný typ H5N1, který je nebezpečný i pro člověka, a úřady začaly likvidovat všech 160.000 ptáků dané chovné stanice.
Česká republika nemá důvod zákaz dovozu drůbežího z Británie vyhlašovat, protože je rovněž členem Evropské unie, a tudíž dodržuje stejná veterinární opatření. Ta podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna zaručují, že se nic závadného na trh nemůže dostat.
Vir H5N1 byl v Británii poprvé zjištěn loni v březnu u mrtvé divoké labutě nalezené v Cellardyku, u chovné drůbeže je to nyní poprvé. Loni v květnu byla sice ptačí chřipka zjištěna na třech farmách v Norfolku, ale šlo o méně nebezpečný vir typu H7N3.
Letos je to druhý výskyt nebezpečného viru H5N1 v zóně EU, kde byl v lednu zjištěn u drůbežího chovu v Maďarsku. Tento virus byl ve světě, hlavně v Asii, příčinou úmrtí nejméně 164 osob; v EU nebyl přenos na člověka doposud prokázán.
Ptačí chřipka se do Evropy postupně dostávala od podzimu 2005, v ČR byl objeven první nakažený pták až na jaře 2006. Ve všech dosavadních tuzemských případech šlo o uhynulé labutě, které byly nakaženy člověku potenciálně nebezpečným virem ptačí chřipky H5N1. Dvanáct jich bylo nalezeno na jihu Čech, poslední dva případy pocházely z Břeclavska.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down