10.07.2009 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zakázaný pesticid karbofuran stále zabíjí dravce

Ochránci přírody nabízejí za informace vedoucí k odhalení pachatelů 78.000 korun

Karbofuran patří už půl roku mezi zakázané látky, přesto kvůli němu v bolestech uhynula od ledna prokazatelně čtyři zvířata, naposledy v polovině června vzácný dravec luňák červený na Hodonínsku. Prudce jedovatou látkou používanou v minulosti v zemědělství se v posledních letech v Čechách a na Moravě otrávily dvě desítky orlů mořských, ale také drobnější dravci a psi.
Poslední prokázaný případ se stal u Skoronic na Hodonínsku. Uhynulého dospělého luňáka tam ornitologové našli zhruba 30 metrů od hnízda. Toxikologický rozbor Státního veterinárního ústavu v Jihlavě prokázal karbofuran v žaludku a játrech ptáka. Dalšími oběťmi se na místě stala dvě mláďata ve věku pět až deset dní, která zahynula hladem na opuštěném hnízdě, a jedno nevylíhnuté vejce. Luňák červený patří mezi nejvzácnější druhy dravců hnízdící v ČR, jeho populace je odhadována na 70 až 100 párů. ČR je jednou z mála zemí, kde jeho počty mírně narůstají. V rámci Evropy, kterou obývá jako jediný kontinent, však jeho populace ubývá.
Jed zabíjel na začátku roku také na Písecku, kde po jeho požití uhynul orel mořský. Kriticky ohrožený orel mořský hnízdí v ČR v počtu asi 30 až 35 párů.
I když je používání karbofuranu od prosince minulého roku zakázáno, jeho zásoby podle ochránců přírody stále existují. K dostání byl pod jménem Furadan karbofuran ve formě postřiku a granulí. Jde o velice účinný jed, po jehož požití otrávený živočich umírá ve velikých křečích. Státní rostlinolékařská správa odňala insekticidu k hubení škůdců v návaznosti na rozhodnutí Evropské komise registraci. Prodej přípravku byl zakázán už rok před zákazem používání.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down