Zákon verus tradiční medicína

Ačkoli to zákony zakazují, existují ve Vietnamu farmy, které chovají medvědy na odběr žluči. Například na farmě Green View Riverside 20 kilometrů severně od Ho Či Minova Města se každou neděli prodává tato „zázračná“ tekutina po devíti dolarech za jeden centilitr. Odběr žluči se provádí pomocí kovové trubičky zavedené do žlučníku po předchozí incizi kůže skalpelem dvakrát do roka.

K dispozici nejsou žádné přesné údaje o tom, kolik je v Asii volně žijících černých medvědů, ale Asijská nadace pro zvířata v Hongkongu odhaduje, že jich je asi stovka. Zato počet těch, kteří jsou chováni na farmách, se z několika stovek v roce 1999 vyšplhal na dnešních více než pět tisíc.
V pojetí tradiční východní medicíny medvědí žluč léčí všechno na světě, počínaje kocovinou a konče rakovinou, včetně impotence. Asijská nadace obviňuje obchodníky, farmáře a ty, kdo tradiční medicínu ve Vietnamu provozují, že dělají dezinformační kampaň. Je sice pravda, že medvědí žluč obsahuje aktivní účinné látky proti horečce či proti nemoci jater, ale pravda je také to, že jsou dostupné jiné, stejně účinné a méně drahé prostředky.
Ne všichni odchycení medvědi však končí na farmách. Někteří jsou zabíjeni kvůli tlapám či žlučovým měchýřům. A některé restaurace marinují celé medvědy v kádích s vínem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *