Zástřelné za divočáky po celé republice?

Myslivecká komise Agrární komory ČR navrhuje, aby se zástřelné za divočáky nově vyplácelo po celé zemi. Podle komise by se tak snížilo riziko šíření afrického moru prasat.

Ministerstvo zemědělství zavedení republikového zástřelného zvažuje. Stavy divokých prasat by se eliminovaly v celé republice, a tím by se potlačilo možné rozšiřování nákazy africkým morem prasat (AMP). Černá zvěř je přemnožená a způsobuje zemědělcům na plodinách značné škody, které meziročně rostou. Zástřelné za divočáka v hodnotě 3000 korun nyní stát vyplácí myslivcům, kteří loví v zamořené oblasti mimo ohnisko nákazy na Zlínsku.

Africký mor prasat se v ČR objevil koncem června na Zlínsku. Podle údajů Státní veterinární správy z 28. srpna se ve Zlínském kraji zatím našlo 177 uhynulých divočáků, nákaza se potvrdila u 95 z nich, v 78 případech byl výsledek testu negativní, na vyšetření čekají čtyři vzorky. V místě intenzivního odlovu bylo 2420 divočáků negativních, dva nešlo vyšetřit. V zamořené oblasti bylo zatím všech 246 odlovených zvířat negativních. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) nevidí důvod k prodloužení stavu nebezpečí na Zlínsku, jejž tam kvůli africkému moru prasat vyhlásil hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) na konci července.*

Zdroj: www.ctk.cz a www.svscr.cz

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *