02.09.2011 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Závislost českých zemědělců na dotacích se zvyšuje

Dotace představují na jednoho pracovníka v zemědělství již více než 260.000 korun ročně. Na čisté přidané hodnotě odvětví se podílí zhruba 70 procenty, což snižuje konkurenceschopnost českých zemědělců. Přes rozsáhlé vládní úspory loni dotace zemědělcům vzrostly o 600 milionů na 38,5 miliardy Kč. Zatímco dotace z rozpočtu Evropské unie rostou a jejich podíl na celkových dotacích dosahuje 66 procent, podpory z národního rozpočtu naopak klesají. Zemědělci v současné době pobírají dotace o 250 procent vyšší než před vstupem země do Evropské unie.
Česká republika patří mezi země s největšími podíly dotací. Ministerstvo zemědělství chce, aby se v tuzemsku více zpracovávaly místní zemědělské komodity, které často směřují na vývoz. Zpět se vrací ve formě hotových výrobků, přidaná hodnota zůstává v zahraničí.
Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby je rostoucí podíl dotací na příjmech českých zemědělců logickým vyústěním mírně rostoucího balíku dotací při současném razantním poklesu živočišné výroby v České republice. Zisk tuzemského zemědělství loni meziročně vzrostl o 3,6 miliardy korun na 6,2 miliardy Kč (ČSÚ). Zlepšení hospodářského výsledku pomohl především výrazný růst cen rostlinných komodit.
České zemědělství je díky evropským dotacím od vstupu do unie ziskové. Dotace zemědělcům ze zemí, které do EU vstoupily až po roce 2004, jsou však stále nižší, než dotace pro původní členské země. Srovnání by mělo nastat po roce 2013.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down