26.04.2012 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zbytky z krávy zahrabal… a teď aby se bál

Veterinární inspektoři kontrolují plnění podmínek, které veterinární zákon ukládá těm, kdo doma porážejí skot pro vlastní potřebu.

Domácí porážka skotu je možná, ovšem za dodržení podmínek daných veterinárním zákonem.

Úmysl uskutečnit domácí porážku skotu starého do 24 měsíců musí chovatel oznámit místně příslušné krajské veterinární správě. A další a podstatná podmínka je, že odpad, tj. střeva, hlava atd., jinak řečí úřední vedlejší živočišné produkty, musí být předány k tzv. neškodnému odstranění do asanačního podniku.

Veterinární inspektoři kontrolují plnění podmínek, které veterinární zákon ukládá těm, kdo doma porážejí skot pro vlastní potřebu. V Pardubickém kraji však zjistili, že jeden chovatel nahlásil porážku až den poté, když ji už provedl, odpady nepředal asanačnímu podniku, ale zahrabal je a část dobytčích útrob dal sežrat masožravcům (psům). A navíc ani neodhlásil do centrální evidence poražený kus. Tak takhle tedy ne!

Chovatel porušil ustanovení veterinárního zákona, zákona o šlechtění a plemenitbě, i Nařízení č. 999/2001 a 1069/2009. Případ řeší Krajská veterinární správa pro Pardubický kraj a dotyčný chovatel bude muset počítat s uložením pokuty a s případnou následnou kontrolou v případě další domácí porážky skotu.

O tomto případu hovoříme proto, že jednak není první, jednak porušení předpisů je vážnější (porušení zákona veterinárního i zákona o šlechtění a plemenitbě). Považujeme tedy za dobré upozornit chovatele, kteří pro vlastní potřebu skot na hospodářství porážejí, aby dbali předpisů.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down