25.04.2007 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zbývající mimořádné opatření k ptačí chřipce zrušeno

Na území EU nebyl v letošním roce nalezen žádný pozitivní volně žijící pták.

Státní veterinární správa ČR ruší k 1. 5. 2007 zbývající mimořádné veterinární opatření, které bylo dosud platné, vzhledem k příznivé nákazové situaci, kdy se aviární influenza letos vyskytla v Evropě naposledy ojediněle na dvou farmách v únoru.
Nicméně ve smyslu platné vyhlášky č. 296/2003 (novelizované 19. ledna 2007) musejí chovatelé i nadále být schopni účinně bránit zavlečení ptačí chřipky do svých chovů. To znamená, že podle § 3 musejí chovatelé právě i s ohledem na potenciální riziko zavlečení ptačí chřipky umístit v chovech vhodná zařízení, která zabraňují průniku volně žijících zvířat (například zasíťováním otvorů, umístěním sítí či platičů). Dále pak mají podávat vodu a krmení uvnitř, v halách anebo pod přístřešky. A samozřejmostí by též mělo být to, že vodní drůbež má být chována odděleně od ostatní drůbeže a ptáků chovaných v zajetí.
A chovatelé musejí i nadále ve smyslu veterinárního zákona sledovat zdravotní stav chované drůbeže, a i když nejsou stanovené limity poklesu příjmu potravy, snášky či úmrtnosti, a každou podezřelou změnu zdravotního stavu chované drůbeže hlásit místně příslušné krajské veterinární správě.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down