19.10.2010 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zdravotně nezávadné potraviny

Systém státního veterinárního dozoru

Podle evropských veterinárních předpisů musí výrobci potravin živočišného původu deklarovat jejich zdravotní nezávadnost, plně za ni ručí. Jedním ze základních požadavků je například takové označení, ze kterého je zřejmé, jaká je doba použitelnosti, složení, původ a samozřejmě i neporušenost obalu.
Při obchodování v rámci EU se veterinární kontrolní orgány všech členských zemí soustřeďují na kontrolu dokladů a jejich provázanosti s potravinou a na správné označování potravin. I když v členských zemích platí stejné veterinární předpisy, a veterinární dozor koná podle jednotné veterinární legislativy, objeví se čas od času problémy. Zpravidla nebývají charakteru ohrožení zdravotní nezávadnosti. Nicméně špatné značení, narušené obaly výrobků, nesplnění mikrobiálních kritérií, obsah nepovolených cizorodých látek aj., to jsou důvody k nepropuštění potravin živočišného původu na trh.
V uplynulém týdnu naše orgány státního veterinárního dozoru z důvodů nedodržení ustanovení legislativy EU nepropustily na trh v ČR přes 5 tun masa. Šlo o 3,2 tun baleného hovězího masa z Německa a 2,2 tun drůbežího masa z Polska.
Smyslem tohoto sdělení i smyslem státního veterinárního dozoru je utvrdit veřejnost v tom, že dozor funguje tak, jak má, ale v neposlední řadě i upozornit ty, kdo uvádějí výrobky do oběhu, že mají plnou zodpovědnost za zdravotní nezávadnost i za deklarovanou jakost výrobků a jejich nenarušenost.
Veterinární kontroly probíhají i nadále, jednak na základě rutinních kontrol, jednak na základě analýzy rizik, od které se odvíjejí i mimořádné kontrolní akce zaměřené na některé komodity. Tyto i nedávné „záchyty“ problematických zásilek nejsou výsledkem nějaké speciální „kampaně“, ale výsledkem systematického a důsledného státního veterinárního dozoru.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down