16.02.2009 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zdravotní nezávadnost potravin živočišného původu

SVS ČR zajišťuje také provádění ozdravných programů díky podpoře Ministerstva zemědělství

Naše národní veterinární legislativa bere již tradičně ohled na zdravotní nezávadnost potravin živočišného původu a nyní je i vůdčím trendem v legislativě EU. Proto se v posledních letech neobjevují případy falšování či narušování a šizení potravin živočišného původu, které by ve svém důsledku ohrožovalo zdraví lidí a to zejména pokud jde o domácí produkci, ani pokud jde o dovozy.

V posledních letech se opravdu objevilo jen málo takovýchto kauz. Na počátku letošního roku se vracely dva sudy střev do Číny, přes 30 tun irského závadného vepřového masa se částečně likvidovalo, částečně vracelo. Nyní se řeší návrat závadné potravinářské želatiny do Číny. Půjde o celou zásilku deseti tun, která byla zatím pozastavena.

Ovšem aktivity Státní veterinární správy ČR nejsou soustředěny jen na kontrolu při uvádění na trh, jak v rámci obchodu se třetími zeměmi, tak v rámci intrakomunitátního trhu. SVS ČR zajišťuje mj. též provádění ozdravných programů, a to díky podpoře Ministerstva zemědělství, díky spolupráci se soukromými veterinárními lékaři a samozřejmě i chovateli. Týkají se například chovů drůbeže, jde o tlumení salmonel, Státní veterinární správa zajišťuje logisticky celoplošnou vakcinaci proti katarální horečce ovcí, zajišťuje i ozdravný program proti IBR a letos naposledy i plošnou vakcinaci lišek proti vzteklině; program monitoringu cizorodých látek v potravinách a krmivech živočišného původu, apod.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down