14.08.2007 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zdravotní rizika kvůli kontaminované látce E412 v ČR nehrozí

Přídatná látka byla zajištěna již v místě dovozu.

SZPI ve spolupráci s Generálním ředitelstvím cel nepropouští na vnitřní trh žádné potraviny s obsahem E 412 z Indie, bez ohledu na výrobce. Bezprostřední ohrožení zdraví českých spotřebitelů kontaminovanou přídatnou látkou E 412 nehrozí. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) přijala veškerá opatření k zamezení užití kontaminované ovocné báze výrobci a proniknutí potenciálně rizikových výrobků na český trh.
Na základě všech dostupných informací nehrozí českým spotřebitelům bezprostřední ohrožení zdraví kontaminovaným zahušťovadlem E 412. Informace, rozesílané Evropskou komisí členských státům prostřednictvím Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF), se týkaly přídatné látky E 412 - nepolymerovaná guma guar, která se používá jako zahušťovadlo především pro výrobu ovocné báze pro další potravinářské výrobky.
Tato přídatná látka byla vyrobena indickou společností India Glycols Ltd, a do zemí EU byla dovezena švýcarskou firmou Unipektin. Do České republiky ji dovezla společnost Agrana Fruit Bohemia, s.r.o., Kaplice, a to v celkovém množství 1 900 kg.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce postupovala přesně podle regulí Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF), jehož prioritním cílem je ochrana zdraví spotřebitelů.“
SZPI, která je českým Národním kontaktním místem RASFF, obdržela první hlášení Evropské komise 25.července. Toto hlášení se týkalo 400 kg kontaminované látky. Inspekce okamžitou kontrolou zjistila, že veškeré množství již bylo zpracováno do ovocné báze. Všichni tuzemští i zahraniční odběratelé, jimiž jsou v ČR firmy Danone a Yoplait, byli společností Agrana Fruit Bohemia ihned o závadném výrobku informováni. Inspekce společnosti navíc uložila opatření, aby po navrácení jakéhokoli množství kontaminované ovocné báze ihned SZPI informovala a dále s výrobkem bez souhlasu inspekce nijak nenakládala.
Další hlášení RASFF obdrželo Národní kontaktní místo 31.července. Hlášení se týkalo dalších tří šarží látky E 412, a to v množství 1500 kg. SZPI opakovanou kontrolou zjistila, že z tohoto množství bylo již do ovocné báze zpracováno 920 kg. Zbývajících 580 kg bylo okamžitě pozastaveno a není možné s ním zatím nijak nakládat. Uložená opatření se vztahují i na tyto dodávky. Do současné doby se podle informací společnosti Agrana vrátilo asi 50 tis.kg nezpracované ovocné báze, což představuje zhruba 60% celkového množství.
Inspekce průběžně odebírá vzorky všech dodávek této látky původem z Indie k analýzám. První výsledky očekává v těchto dnech. Z dodávek látky E 412, z nichž byly odebrány tyto vzorky, nebyly dosud žádné další výrobky vyrobeny a jsou pozastaveny.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down