06.03.2018 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zdroj listeriózy v JAR

Globálně největší zaznamenaná epidemie těžké formy listeriózy má od loňského ledna v Jihoafrické republice 180 obětí. Infekční onemocnění postihlo v této zemi doposud 948 lidí.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se jedná o nejhorší případ humánní listeriózy v dějinách. Zdrojem listeriózy byla továrna na masné výrobky na severovýchodě země. Jihoafrické ministerstvo zdravotnictví doporučuje lidem vyhýbat se všem masným produktům určeným k přímé konzumaci.

Ministerstvo zdravotnictví kritizovalo přístup potravinářských podniků, který podle úřadu komplikoval hledání zdroje nákazy. Výrobci masných produktů nespolupracovali několik měsíců. Neposkytovali vzorky tak, jak byli žádáni. Když onemocněly děti v jedné mateřské škole po konzumaci jednoho druhu salámu, bylo zjištěno, že salám dodala společnost Enterprise Foods ve městě Polokwane v severovýchodní provincii Limpopo. Ministr zdravotnictví Aaron Motsoaledi vyzval občany, aby nekupovali výrobky z masa určené k okamžité spotřebě.

Listerie se nejčastěji objevují v mléčných a masných výrobcích. Nemoc u většiny lidí nevede k výraznějším projevům, u dětí a starších či jinak zranitelných lidí může vyvolat horečky, zvracení a průjem a výjimečně i vážnější komplikace. Příčinou je nedodržování systému analýzy rizika a stanovení kritických kontrolních bodů (Hazard Analysis and Critical Control Points, HACCP).*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down